آموزش دروپال قسمت دوم: نصب و پیکربندی drupal 4 دیدگاه

why drupal

امروز با قسمت دوم آموزش دروپال همراه وب ایران باشید. در آموزش دروپال قسمت اول به طور کلی با drupalآشنا شدیم. در این قسمت قصد داریم تا به شما آموزش دهیم تا چطور بتوانید در کامپیوتر شخصی خود و به صورت local دروپال را اجرا نمایید و علاوه بر آن به نصب و پیکربندی drupal و فارسی سازی زبان آن بپردازیم.  قابل ذکر می­باشد هنگامی که ما می­خواهیم یک صفحه وب را در فضای اینترنت مشاهده کنیم از طریق کامپیوتر خود یک درخواست به سرور آن سایت ارسال نموده و آن نیز در پاسخ به ما صفحه مورد نظر را نمایش می­دهد اصطلاحا به این حالت کلاینت سرور می­گویند حال آنکه اگر ما نخواهیم این درخواست و پاسخ را در محیط وب داشته باشیم و تمایل داشته باشیم به صورت local یا همان محلی سایت خود را مشاهده نماییم درواقع کامپیوتر شخصی ما هم نقش کلاینت و هم نقشه سرور را ایفا نماید نیازمند آن هستیم که یکی از نرم افزارهای XAMPP, WAMP و… را نصب نماییم.

برای نصب نرم افزار XAMPP 

کلیک کنید. همچنین اگر تمایل دارید نرم افزار WAMP را نصب نمایید بر روی لینک بالا کلیک کنید.

در مجموع این نرم افزارها یک پکیج در اختیار شما قرار می­دهند که شامل: آپاچی که همان وبسرویس شما می­باشد، MySQL که همان پایگاه داده مورد نیاز شما است و php که زبان برنامه نویسی مورد استفاده در دروپال می­باشد و همچنین یک اینتر فیس وب که به شما امکان مدیریت پایگاه داده را می­دهد به نام PhpMyAdmin می­باشد.

پس از نصب نرم افزار wamp و اجرای آن بر طبق آموزش به مسیر C:\wamp رفته و در پوشه www فولدری با نام پروژه مورد نظر ساخته و فایل­های مربوط به drupal را که در قسمت قبل در این لینک برای شما جهت دانلود قرار دادیم را در آن کپی نمایید.

ما در این قسمت اسم فولدر مورد نظر را my drupal گذاشته ایم و فایل های مربوط به دروپال را در آن کپی نموده این که آدرس آن به این شکل می­شود: C:\wamp\www\my drupal

خوب دوستان عزیز برای آنکه بتوانیم پروژه دروپالی خود را اجرا نماییم نیازمند آن هستیم که یک پایگاه داده نیز بسازیم برای ساخت پایگاه داده مورد نیاز به این صورت عمل می­نماییم.

ابتدا به آدرس: http://localhost/phpmyadmin/ رفته در صفحه باز شده بر روی گزینه Create new database  رفته و در ادیت باکس مربوطه نام dataBaseمورد نظر خود را وارد نمایید که در این قسمت ما نام پایگاه داده را نیز mydrupal قرار می­دهیم و بر روی گزینه Create کلیک می­نماییم. در صورت موفقیت در ساخت پایگاه داده با پیغام Database mydrupal has been created. رو به رو خواهیم شد.

حال برای پیکربندی سایت دروپالی خود در مرورگر مورد استفاده خود آدرس رو به رو را تایپ نمایید البته توجه داشته باشید که در اینجا ما نام پوشه drupal خود را mydrupal قرار داده ایم و شاید شما نام دیگری را برای پروژه خود برگزیده باشید به هر جهت به این آدرس می­رویم: http://localhost/mydrupal تنظیمات ظاهر شده را به شکل زیر انجام می­دهید.

نوع دیتابیس * MySQL, MariaDB, or equivalent را تیک می­زنیم.

در قسمت نام دیتابیس همان نام پایگاه داده ای را که در مرحله قبل ساخته ایم را وارد می­نماییم.سپس نام کاربری را root که پیش فرض می­باشد وارد نموده و رمز عبور را خالی گذاشته و بر روی دکمه ذخیره و ادامه کلیک کنید همان گونه که مشاهده می­نمایید drupal شروع به پیکربندی می کند. و وارد صفحه ای با عنوان پیکربندی سایت  Drupal می­شوید. در این قسمت در فیلد های مربوطه نام سایت، آدرس ایمیل معتبر، نام کاربری، رمز عبور، تکرار رمز عبور جهت تطبیق کشور پیش فرض، منطقه زمانی پیش فرض را وارد نموده و دو گزینه بعدی را نیز پیشنهاد می کنیم اجازه دهید تیک داشته باشد و پیش فرض آن را دست نزنید و سپس بر روی دکمه ذخیره و ادامه کلیک نمایید. تبریک می­گوییم شما موفق شدیم دروپال را راه اندازی کنید با کلیک بر روی نام سایت می­توانید به صفحه اصلی سایت خود بروید.

اما حال می­توانید به لینک Configuration (Administer settings.) رفته و در قسمت REGIONAL AND LANGUAGE بر روی لینک زبان کلیک کرده و چنانچه زبان فارسی به عنوان زبان پیش فرض شما انتخاب نشده است آن را تیک بزنید اما برای ما به طور پیش فرض فارسی زبان اصلی قرار داده شده بود با ذخیره به صفحه قبل برمی­گردیم.

بعد از آن دوباره به صفحه پیکره بندی بر میگردیم و بعد از آن به صفحه واسط ترجمه رفته بر روی تب وارد کردن یا همان import رفته و سپس بر روی browse کلیک کرده و فایل با پسوند po موجود را آپلود می­نماییم تا ترجمه های بهتر و بیشتری را در تجربه کار با دروپال در اختیار داشته باشیم. توجه داشته باشید که اگر در قسمت قبل که به لینک زبان رفتیم زبان پیش فرض شما فارسی نبود مجدد به آن صفحه رفته و زبان پیش فرض را فارسی قرار دهید.

در ادامه آموزش دروپال قسمت سوم همراه ما باشید.

نویسنده مطلب:

سارا یوسفی

 

نظرات

حمیدرضا

من موفق به دریافت wamp نشدم لطفا لینک را بررسی کنید

حمیدرضا

پشتیبانی آموزش ضعیفه لطفا رسیدگی کنید

با سلام حمیدرضای عزیز بله درست هست لینک های مربوط به ومپ و زمپ در حال حاضر قرار داده نشده و در اولین فرصت اصلاح می شود. به دلیل استقبال کاربران آموزش را قرار دادیم تا در اولین فرصت این دو لینک را اضافه نماییم باز هم ممنون از توجه شما دوست عزیز.

حمیدرضا

ممنونم خانم یوسفی لطفا زمپ هم بذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.