نگرانی موزیلا از موفقیت مرورگر Edge 0 دیدگاه

mozilla-firefox-blue32

به نظر میرسد با روی کار آمدن ویندزو ۱۰ و مرورگر جدید مایکروسافت یعنی Edge که توجه هات بسیاری را به خود جلب کرده است بنیاد موزیلا سهم فایرفاکس را در خطر جدی میبیند.

مدیرعامل بنیاد موزیلا در نامه‌ای از مایکروسافت به سبب تنظیمات مرورگر پیش فرض ویندوز ۱۰ انتقاد کرد. این تنظیمات نه تنها خود مرورگر Edge را به کاربر تحمیل می‌کند بلکه روی همه برنامه‌های دیگر هم تاثیر می‌گذارد. حتی روی تنظیمات خود مرورگر فایرفاکس هم تاثیر می‌گذارد. این تغییر بدین معناست که برنامه‌هایی همچون گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس را نمی‌توان در طی فرآیند نصب، به عنوان مرورگر پیش فرض به سیستم‌عامل معرفی نمود.

حال موزیلا به عنوان خالق مرورگر فایرفاکس از این تغییرات راضی نیست و در نامه‌ای از مدیران مایکروسافت خواسته که «این حرکت سلطه جویانه برای محدودسازی انتخاب‌های کاربران ویندوز ۱۰» را متوقف سازد.کریس برد، مدیر عامل فایرفاکس، در نامه سرگشاده‌ای که برای همتای خود در Microsoft فرستاده از نحوه گزینش برنامه‌ها در محصول جدید مایکروسافت انتقاد کرده. کاربران پس از ارتقای ویندوز خود به نسخه ۱۰ خواه ناخواه با مرورگر جدید مایکروسافت به نام Edge مواجه می‌شوند.

به زعم کریس برد، مایکروسافت با تعیین مرورگر پیش فرض ویندوز ۱۰ عملا حق انتخاب کاربران خود را نادیده گرفته است. وی اشاره کرده بنیاد متبوعش از مدت‌ها پیش متوجه این مساله شده بود و بارها با تیم تولید ویندوز ۱۰ نامه‌نگاری کرده‌اند ولی هیچ پاسخ قانع کننده‌ای دریافت نکرده‌اند.البته مانند گذشته کاربران قادرخواهند بود مرورگر پیش فرض خود را به کروم یا فایرفاکس یا هر مرورگر دلخواهی تغییر دهند؛ لیکن برد گلایه کرده «این کار مستلزم کلیک‌های بسیارو عملیات خسته کننده و طولانی و چندمرحله‌ای است که برای هر کاربری راحت نخواهد بود».

شرکت موزیلا حتی در این رابطه ویدئویی را نیز ساخته است که نحوه تنظیم فایرفاکس به عنوان مرورگر پیش فرض را در ویندوز ۱۰ نمایش می‌دهد و کاملا بازه زمانی نسبتا طولانی‌ای که جهت این کار صرف می‌شود را نشان داده است.

مدیرعامل فایرفاکس در شکایت‌نامه خویش با اشاره به نقض آشکار قانون آنتی تراست توسط مایکروسافت از نادیده گرفتن چندباره این قانون توسط مایکروسافت طی چندسال اخیر و عدم برخورد با آن، اظهار نارضایتی کرده است. مسئولان مایکروسافت هنوز به این نامه واکنشی نشان نداده‌اند.مایکروسافت نخستین‌بار اوایل بهار امسال از برنامه خود برای تغییر مرورگر پیش فرض ویندوز ۱۰ خبر داده بود.گفتنی است، در حال حاضر فایرفاکس بعد از IE مایکروسافت و کروم گوگل سومین مرورگر محبوب دنیاست و رقابت سنگینی میان این سه شرکت برای کسب سهم بیشتر از بازار در جریان است.

منبع : بروزرسانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.