علاقه شدید تولید کنندگان غربی کالاهای دیجیتال برای بازگشت به بازار ایران پس از توافق هسته ای 0 دیدگاه

۱۴

دیروز  ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۴ سرانجام پس از سال ها مذاکره و فعالیت های دیپلماتیک ، ایران و غرب به یک توافق بر سر مسئله هسته ای رسیدند . یکی از بزرگ‌ترین مزایایی که این قرارداد برای کشورهای غربی و ایران خواهد داشت، افزایش داد و ستدهای مالی و کالای دیجیتال است .

از همان آغاز انتشار خبر توافق هسته‌ای ، شرکت‌های بزرگ غربی به صورت علنی از آمادگی و علاقه خود برای بازگشت به بازار ایران سخن گفتند . با این وجود اگر اجرای توافق به خوبی پیش برود ، بازار ایران برای اولین‌بار شاهد حضور شرکت‌های آمریکایی بزرگی خواهد بود که قبلا اجازه فعالیت در ایران را نداشتند .

روزنامه وال استریت ژورنال که در گزارش اکتبر سال گذشته‌اش از مذاکرات پنهان شرکت اپل برای حضور رسمی در بازار ایران گزارش داده بود ، امروز پس از امضای قرارداد نهایی بار دیگر بر گزارش قبلی خود تاکید و اضافه کرده که شرکت‌های اپل ، جنرال الکتریک و دیگر شرکت‌های آمریکایی در حال پیدا کردن توزیع‌کنند‌ه‌هایی مناسب برای حضور در بازار ایران هستند . البته این شرکت‌ها در قدم اول قصد ایجاد نمایندگی همه‌جانبه در ایران نخواهند داشت . وال استریت ژورنال نیز در گزارش سال گذشته خود از تلاش اپل برای ایجاد یک نمایندگی فروش معتبر سخن گفته بود .

بسیاری از کالاهای الکترونیکی و دیجیتال مشمول تحریم‌های گسترده غرب علیه ایران نمی‌شوند ، با این حال فضایی که سیاست‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا برای شرکت‌های غربی ایجاد کرده بود ، آن‌ها را از هر گونه مبادله کالا با ایران محروم می‌کرد . همچنین بزرگ‌ترین مانع بر سر این معاملات و داد و ستدها ، تحریم‌های مالی بانک مرکزی ایران بود که هر گونه نقل و انتقال مالی را غیرممکن می‌ساخت . پیش بینی می‌شود که رفع تدریجی تحریم‌های مالی و اقتصادی ، شرکت‌های آمریکایی را به بازار پرسود ایران سوق خواهد داد . ایران با جمعیتی ۸۰ میلیونی از جذابیت خاصی برای شرکت‌های غربی برخوردار است و گفته می‌شود که فشار این شرکت‌ها به دولت‌هایشان از دلایل مهم انعقاد قرارداد امروز با ایران بوده است .

ایران همچنین برای اولین‌بار پس از انقلاب اسلامی ، امکان خرید مستقیم هواپیما از شرکت‌های غربی همچون بویینگ و ایرباس را پیدا خواهد کرد. قرارداد هسته‌ای همچنین منجر به آزادسازی حدود ۱۰۰ میلیارد دلار پول مسدودشده در بانک‌های غربی و چینی خواهد شد . اتفاقی که قطعا می‌تواند دست دولت را در خرید کالاها و دستگاه‌های اساسی کشور باز کند و زمینه هر چه بیشتر حضور سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم نماید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.