شاهزاده امنیت جنگجوی سایبری، نگهبان گوگل در نبرد با هکرها 0 دیدگاه

۱۲-Parisa-Tabriz-Portrait-w724

در افسانه‌ها، معمولا شاهزاده‌خانم‌ها در قلعه‌ای محبوس و نیازمند محافظت و پشتیبانی دیگران توصیف می‌شوند، در قلعه مرکزی گوگل در سیلیکون‌ولی اما این شاهزاده است که مسئولیت دفاع از قلعه را به عهده دارد.

براساس گزارش CNN، پریسا تبریز، مهندس ۳۱ ساله ایرانی-آمریکایی شرکت گوگل است که برای شغل خود افسانه‌ای ترین نام ممکن را انتخاب کرده‌است: شاهزاده امنیت گوگل.

وظیفه او هک کردن مشهورترین مرورگر وب در جهان است تا بتواند نقص‌های آن را پیش از آنکه به دست هکرهای کلاه سیاه بیافتند، کشف کند.

  • هک‌کردن هکرها

هکرها، مانند شخصیت‌های مثبت و منفی در افسانه‌های قدیمی به دو دسته کلاه سفید و کلاه سیاه تقسیم می‌شوند. تبریز برای اینکه بتواند هکرها را شکست دهد، ابتدا باید مانند آنها بیاندیشد.

تبریز در مصاحبه با CNN می‌گوید زمانی که شغلش را آغاز کرد، عنوان آن مهندسی امنیت اطلاعات بود که به نظرش بسیار کسل‌کننده و بی‌معنی می‌آمد. از این رو وی عنوان شغلش را به شاهزاده امنیت تغییر داد،‌ نامی پرزرق‌و‌برق‌تر برای دختری جوان که در طول عمرش چندان دخترانه رفتار نکرده و یا خود را در نقش یک شاهزاده متصور نکرده‌است.

  • مسئولیت‌های سلطنتی

مسئولیت‌های پریسا تبریز طی دورانی هشت ساله از آغاز فعالیتش در گوگل، تکامل و توسعه قابل توجهی یافتند. وی که فارغ‌التحصیل دانشگاه ایلینویز است، می‌گوید زمانی که به استخدام گوگل درآمد، یکی از ۵۰ مهندس امنیتی این شرکت بود، اما امروز یکی از ۵۰۰ نفر است.

تبریز می‌گوید کاربران ما شامل رئیس‌جمهورهای کشورهای خارجی هستند، امیدوارم اوباما نیز از کروم استفاده کند. کاربران ما شامل افراد بسیار مشهور، سیاستمدارن و مخالفان سیاسی، خبرنگاران و افراد عادی هستند. بقای گوگل به این کاربران و به اعتماد آنها نسبت به امنیت اطلاعاتشان وابسته است، از این رو اگر نتوانیم از این اطلاعات محافظت کنیم،‌ شغلی باقی نخواهد‌ماند.

  • خرده تبهکاری‌ها

جرایم سایبری در دهه گذشته مسیری طولانی را پیموده‌است، از کلاهبرداری نیجریه‌ای گرفته تا سرقت اطلاعات کارتهای اعتباری و جاسوسی دولت‌ها از ایمیل‌های کاربران.

بزرگترین نگرانی تبریز، افرادی است که نقص‌های امنیتی نرم‌افزارهای گوگل را یافته و آنها را به دولت‌ها یا تبهکاران می‌فروشند. برای مقابله با این روند، گوگل برنامه جایزه آسیب‌پذیری را راه‌اندازی کرده‌است و به هرکسی که بتواند در نرم‌افزارهای گوگل نقص فنی پیدا کند،‌از ۱۰۰ دلار تا ۲۰ هزار دلار جایزه خواهد‌داد.

تبریز می‌گوید براساس آنچه در چندین سال گذشته شاهد آن بوده‌ایم،‌ دولت‌ها در تلاشند تا ارتباطات را تحت نظر داشته‌باشند و موارد متعددی مشاهده شده که حساب کاربری جی‌میل افراد توسط دولت‌ها تحت نظر بوده‌است. این رویداد‌ها به ویژه از آن جهت ترسناک هستند که توسط سازمان‌های بزرگ و ثروتمند خصوسی یا دولتی انجام می‌گیرند.

  • شاهزاده‌ای تنها

پریسا تبریز دختر یک پزشک ایرانی-آمریکایی و یک پرستار لهستانی آمریکایی است. او در دوران کودکی‌اش که در شهر شیکاگو سپری شده، ارتباط چندانی با رایانه‌ها نداشته‌است، و این محدودیت ارتباطی تا زمانی که او رشته مهندسی را در دانشگاه آغاز کرد، ادامه داشت.

تعداد زنانی مشابه تبریز در خط مقدم گوگل در مبارزه علیه جرایم سایبری بسیار انگشت‌شمار است، رویدادی که تبریز نیز آن را تایید کرده و از آن به عنوان شکاف جنسیتی در سیلیکون‌ولی یاد می‌کند.

  • خارج از چارچوب

تبریز در جلسه‌های آموزشی خود از داوطلبان نمی‌خواهد یک رایانه را هک کنند،‌ بلکه از آنها می‌خواهد به یک دستگاه فروش خودکار نفوذ کنند. وی می‌گوید همه فکر می‌کنند برای اینکه بتوان یک هکر بود،‌باید یک ابرنابغه رایانه بود، اما در حقیقت در جهان واقعی هرکسی می‌تواند یک هکر باشد.

شغل تبریز به همان اندازه که به دانش تکنولوژی نیازمند است،‌به درک روانشناسانه هکرها نیز نیاز دارد. وی معتقد است همه افرادی که در حوزه دفاع مشغول به کارند، ماموران پلیس، ماموران امنیتی و یا ماموران قضایی، باید لحظه‌ای متوقف شده و به این بیاندیشند که نقشه مهاجمان چیست؟ زیرا ما همیشه می‌خواهید یک قدم از مهاجم جلوتر باشیم.

منبع : همشهری آنلاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.