سرعت اینترنت شما چقدر است ؟ 0 دیدگاه

unlimited-high-speed-internet

در دنیای اینترنت تعاریف و اصلاحات زیادی وجود دارد که هرکدام در بخشی خاص کاربرد دارند یکی از این تعاریف میزان پهنای باند است که کاربران اینترنت دریافت میکنند در این مقاله شما را با این تعاریف و اصلاحات عامه و رایج آشنا میکنیم همچنین قوانین اشتراک گذاری اینترنت در کشور را بررسی میکنیم.

 

اینترنت در تمام دنیا برای کاربران با پهنای باند خاصی عرضه میشود نسبت به هزینه ای که میکنند ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و سرعت دریافتی کاربران نسبت به هزینه پرداختی خود متفاوت است اما از نظر اکثر افراد تعاریف به درستی جا نیفتاده است و گاها دچار سردرگمی میشوند

تفاوت بیت (bit) و بایت (Byte) چیست؟

در دنیای کامپیوتر و فضای اینترنتی مفاهیم بیت و بایت جزو ساده ترین موارد می‌باشد. بیت کوچکترین واحد برای اندازه گیری اطلاعات در دنیای مجازی می باشد. از ترکیب هشت بیت ، یک بایت بوجود می آید. برای درک بهتر این واحد بهتر است بدانید که برای تایپ لغت “Hello” در کامپیوتر فضایی به اندازه ۴۰ بیت(۵ بایت) اشغال می شود. هر بیت را می توان به دو صورت ۰ یا ۱ نمایش داد.

نکته ای که در اینجا مطرح است ، تفاوت بین بیت و بایت و کاربرد این دو واحدِ اندازه گیری می باشد. برای نشان دادن بیت از حرف b(کوچک) و بایت ازB(بزرگ) استفاده می شود.
کلیه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت، در ایران و جهان سرویس های خود را براساس واحد کیلو بیت بر ثانیه (Kbps) ارائه می کنند؛که این در واقع سرعت اتصال شما به اینترنت را نشان می دهد. اما برای نشان دادن سرعت دانلود از کیلو بایت بر ثانیه (KBPS) استفاده می شود.

به عنوان مثال زمانی که شما سرویس ۵۱۲ کیلو بیت بر ثانیه را خریداری میکنید با توجه به تعاریف موجود سرعت دانلود شما باید میزان ۶۴ کیلو بایت بر ثانیه باشد ودر صورتی که  طبق قرارداد و بنا به مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی می‌توانند ضریب اشتراک حداکثر۱ به ۸ را برای کاربرانشان اعمال کند که این بدین معناست سرعت کاربر تا یک هشتم این میزان نیز میتواند کاهش داشته باشد.

منبع:بروزرسانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.