بالا بردن امنیت مودم با استفاده از مک آدرس+آموزش 1 دیدگاه

Mac address

شاید برای خیلی از شما پیش آمده باشد که در بعضی مواقع با افت شدید سرعت اینترنت مواجه شده باشید .ولی همیشه هم علت این امر مخابرات و یا شرکت ارئه دهنده نیست و ممکن است بدون اینکه شما بدانید از اینترنت شما در خانه یا دفتری دیگر استفاده می شود. گذاشتن پسورد عملی صحیح است و حتما باید انچام شود ولی کافی نیست زیرا هک کردن مودم های وایرلس بسیار آسان است. در روش زیر به شما آموزش داده می شود تا چگونه جلوی دزدی و هک شدن پسورد مودم خود را بگیرید. با ما همراه باشید.

فیلترینگ آدرس مک یا MAC Address Filtering قابلیتی است که در تجهیزات وایرلس مانند مودم های ADSL وایرلس، اکسس پوینت ها و روتر‌های وایرلس وجود دارد و به شما امکان اضافه کردن یک لایه امنیتی دیگر افزون بر رمزگذاری بیسیم، خواهد داد. با انجام این کار تنها کلاینت‌‌های خاصی اجازه دسترسی به شبکه وایرلس را دارند.
به زبان ساده تر می توان گفت که با Mac Address که نام کامپیوتر شماست، می توانید به مودم وایرلس خود بگویید که به لیست نام های معرفی شده مجوز دسترسی به شبکه را داده اما به نام های ناشناخته اجازه ی دسترسی ندهد!

به یاد داشته باشید، بودن در لیست MAC Address های مجاز، نیاز به وارد کردن رمز شبکه بیسیم را حذف نخواهد کرد. پس برای اتصال به شبکه وایرلس هم داشتن رمز بیسیم و هم مجاز بودن در لیست MAC Address ها ضروری است.
برای این کار ابتدا باید مک آدرس سیستم هایی که در منزل شما از طریق وایرلس به مودم متصل می‌شوند (که شامل لپ تاپ، گوشی همراه، تبلت و…) را پیدا کنید.

مک آدرس لپ تاپ خود را چگونه بیابید؟

Start (1 را باز کنید و در قسمت search برنامه‌ی cmd یا command prompt را تایپ کنید.

Mac address

۲) برنامه cmd را باز کنید و دستور getmac را تایپ کنید و enter بزنید. مک لپ تاپ را می توانید از این قسمت دریافت کنید.

Mac address

راه دیگر این است که در cmd عبارت روبه رو را تایپ کنید : ipconfig /all سپس دکمه Enter  را بزنید.

۹

۳) یکسری اطلاعات مشاهده می کنید که در واقع ما به دنبال Physical Address  هستیم . در صورتی که چند مدل از Physic Address  کردید ، آدرسی را انتخاب کنید که مربوط به Wireless Netwrok  می باشد.

Mac address

مک آدرس گوشی موبایل خود را چگونه بیابید؟

۱) وارد settings (تنظیمات) گوشی موبایل خود شوید و قسمت about phone(درباره تلفن) انتخاب کنید.

Mac address

۲) گزینه status (وضعیت) را انتخاب کنید.

Mac address

در این قسمت گزینه‌ای با عنوان Wi-Fi MAC address آدرس Wi-Fi MAC هست که مک آدرس گوشی همراه شما را نمایش می‌دهد.

Mac address

بعد از اینکه مک آدرس سیستم ها را به دست آوردید می‌توانید مراحل زیر را انجام دهیدالبته ممکن است بعضی از سیستم ها به صورت Bridge  به اینترنت متصل باشند .فرض می کنیم که مک آدرس شبکه بی سیم کامپیوتر فوق،  DF.00.TT.BL.36.98 می باشد.

پس از پیدا کردن مک آدرس کامپیوترهای موجود در شبکه، جهت کانفیگ کردن مودم وایرلس، مرورگر اینترنت را باز کرده و در Address Bar آی پی زیر را وارد نمایید:

۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱در صورتی که صفحه ای باز نشد مودم خود را با یک کابل شبکه به سیستم خود متصل نمایید و در صورت باز شدن، در قسمت نام کاربری و رمز عبور، admin  را وارد کنید.

در اغلب مودم‌ها به این صورت است که باید گزینه MAC Address Filter را در تنظیمات دستگاه وایرلس پیدا کنید. این گزینه معمولا در قسمت تنظیمات Wireless قرار دارد. فعال کردن و استفاده از این قابلیت بسیار ساده و در عین حال بسیار کاربردیست. در ادامه روش انجام این کار برای چند نمونه مودم شرح داده شده است.

مودم D-Link  :

۱) سربرگ advanced را از بین سربرگ های بالا انتخاب کنید و از گزینه‌هایی که در گوشه‌ی سمت چپ قرار دارد گزینه‌یwireless MAC filter را انتخاب کنید.

Mac address

۲) در این قسمت گزینه status را روی Activated و گزینه Action روی Allow Association قرار دهید در نهایت می‌توانید در جدول مک آدرسی که برای شما ظاهر شده مک آدرس سیستم های خود را وارد کنید.

Mac address

۳) بعد از وارد کردن آدرس فیزیکی دستگاه ها، دکمه Apply Settings را برای ثبت تغییرات کلیک کنید.

مودم TP-LINK :

۱) روی سربرگ interface setup کلیک کنید و زیر منوی wireless را انتخاب نمایید.
۲) از سربرگ‌های سمت چپ wireless MAC Address Filter را انتخاب کنید. گزینه‌ی Activated باید فعال باشد و گزینه‌یAction روی Allow Association قرار داشته باشد. در نهایت می‌توانید در جدول مک آدرسی که برای شما ظاهر شده مک آدرس سیستم های خود را وارد کنید.

Mac address

۳) بعد از وارد کردن آدرس فیزیکی دستگاه ها ، دکمه SAVE را برای ثبت تغییرات کلیک کنید.

منبع: بروزرسانی

نظرات

تغییر مک آدرس در شبکه با چند کلیک ساده | 3vn

[…] بالا بردن امنیت مودم با استفاده از مک آدرس+آموزش – وب… […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.