آیا پیامی از موجودات فرازمینی به ما رسیده است؟ 0 دیدگاه

seti-signal-russian-telescope-astronimate

محققان روس اعلام کردند در سال گذشته میلادی، یک سیگنال عجیب از ستاره‌ای شبیه به خورشید دریافت کرده اند.به نقل از وب‌سایت “ای‌بی‌سی۷”، در سال گذشته میلادی، یک تلسکوپ روس، سیگنالی قوی و غیرمعمول دریافت کرد که توجه جهان دانش را به خود جلب کرده است. برخی معتقدند این سیگنال، پیامی از یک تمدن بسیار دور است که نزدیک به یک قرن پیش به سمت زمین فرستاده شده است.

محققان روس اعلام کردند این سیگنال را در ماه مِه سال گذشته میلادی دریافت کرده بودند. اما آن‌ها پس از یک سال، از این موضوع سخن گفته اند. رئیس موسسه «سِتی» – که مسئولیت جستجو برای هوش فرازمینی را برعهده دارد – در این‌باره گفت: “در ابتدا، سیگنال‌ها ضعیف بودند. اما پس از گذشت مدتی، قوی شده و سپس قطع شدند. به این ترتیب مشخص شد این سیگنال از یک فرودگاه و یا ماهواره مخابراتی دریافت نشده است؛ بلکه منبع تولید آن در آسمان بوده است.”

به نظر می‌رسد این سیگنال از یک ستاره شبیه به خورشید دریافت شده است. زمین با این ستاره ۹۵ سال نوری فاصله دارد. در این فاصله دستکم یک سیاره در “صورت فلکی هرکول” کشف شده است. ممکن است این فاصله بسیار زیاد به نظر آید؛ اما ۹۵ سال نوری در علم نجوم، فاصله بسیار اندکی است.

رئیس موسسه «مِتی» – که درباره ارسال و دریافت پیام به موجودات فرازمینی فعالیت می‌کند – در این‌باره گفت: “ممکن است پیامی در سال ۱۹۲۰ از این ستاره ارسال شده باشد و پس از ۹۵ سال، در سال ۲۰۱۵ به زمین رسیده باشد.”

حال پرسش این‌جا است که آیا افراد دیگری نیز این سیگنال را دریافت کرده اند؟ پاسخ این پرسش منفی است. به باور برخی از کارشناسان، هرگاه درباره دریافت یک سیگنال و قطع شدن ناگهانی آن سخنی به میان می‌آید، معمولا این یک ادعای دروغین است. دریافت پیامی از آسمان‌ها سوژه مناسبی برای فیلم‌های هالیوودی است. اما این موضوع در جهان حقیقی چندان هیجان انگیز نخواهد بود.

علت این امر، طولانی بودن مسیر انتقال پیام‌هاست. اگر امروز این موجودات پیامی را برای زمین ارسال کنند، ۹۵ سال دیگر به دست ما خواهد رسید. به نظر می‎رسد ادعای دریافت چنین سیگنالی غیرواقعی بوده باشد.

منبع : دی جی کالا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.